Szybko postępujące zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu biodrowego prowadzą do znacznego pogorszenia jego sprawności. Sytuacji nie poprawia towarzyszy pacjentowi ból. Jedynym wyjściem staje się wówczas endoproteza biodra, czyli sztuczny staw w zastępstwie tego, który uległ degeneracji. Nowoczesne rozwiązania stosowane w endoprotezoplastyce pozwalają na uwolnienie pacjenta od bólu i przywrócenie komfortu życia.
Żeby jednak powrót do pełnej sprawności stał się faktem, niezbędna jest także odpowiednia rehabilitacja — w tym zabiegi wspomagające.
Endoproteza biodra — dlaczego rehabilitacja jest aż taka ważna?
Działania rehabilitacyjne wprowadza się jeszcze przed wykonaniem zabiegu i są to zazwyczaj ćwiczenia ogólnokondycyjne. Natomiast po endoprotezoplastyce stosuje się je w celu złagodzenia bólu, rozluźnienia mięśni, uniknięciu obrzęków, niebezpiecznych zakrzepów i zatorów czy poprawy napięcia mięśniowego i szybszego powrotu do dawnej sprawności.
Rehabilitacja Żoliborz — rodzaje zabiegów wspomagających
Zabiegi fizykalne (w tym masaż leczniczy) stosuje się już na samym początku, jako wsparcie w leczeniu. Poza tym do najczęściej wykonywanych zabiegów, które pogłębiają efekty prowadzonej rehabilitacji, należą;
- hydroterapia,
- krioterapia,
- magnetoterapia,
- elektroterapia.
Rodzaj zabiegu jest dobierany indywidualnie ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, czy endoproteza biodra jest częściowa, czy całkowita oraz z jakiego materiału została wykonana.